Відеогастроскопія: мета, протипоказання та результат гастроскопії

Гастроскопія (ЕГДС, езофагогастродуоденоскопія, фіброгастродуоденоскопія, ФГДС) – це ендоскопічне дослідження, що дає змогу візуально обстежити слизову оболонку стравоходу, шлунку та дванадцятипалої кишки. Обстеження проводять за допомогою ендоскопа, який являє собою гнучкий зонд із вбудованою відеокамерою, що дає змогу лікарю отримувати зображення на екрані. Інформація, одержувана за допомогою цієї процедури, дає змогу поставити точний діагноз і вибрати адекватний метод лікування.

У медичному центрі «JMC» Ви можете зробити гастроскопію шлунку, докладніше за посиланням: https://jmc.org.ua/ru/videogastroskopiya. Дослідження дає можливість не тільки візуально оглянути стінки початкових відділів травного тракту, а й провести невеликі маніпуляції: зупинити кровотечу, взяти ділянку тканини для біопсії, видалити поліп або чужорідне тіло.

Мета гастроскопії

Метод ЕГДС незамінний під час діагностики захворювань стравоходу, шлунку і дванадцятипалої кишки. Під час проведення гастроскопії лікар може діагностувати гастрити, всі форми виразкової хвороби, езофагіти, ГЕРХ, а також пухлинні процеси навіть на ранніх стадіях, на відміну від інших методик, що виявляють захворювання на пізніх стадіях розвитку хвороби. За допомогою сучасного ендоскопа поліпи та ерозії не тільки виявляються, а й ефективно лікуються.

Додаткові функції ендоскопа дають змогу проводити такі лікувальні процедури:

 • ін’єкції або обприскування медикаментами;
 • видалення поліпів;
 • зупинка кровотеч;
 • лікування захворювань судинної та лімфатичної системи;
 • вирішення проблеми звуженого просвіту стравоходу;
 • введення спеціального зонда, призначеного для подачі живильної суміші в шлунок.

Показання до гастроскопії

Приводом зробити гастроскопію можуть стати:

 • больові відчуття, важкість у шлунку після вживання їжі або болі натщесерце;
 • постійна, виснажлива печія;
 • рясна відрижка;
 • «безпричинне» зниження ваги або відсутність апетиту;
 • часта нудота і блювота;
 • неприємні смакові відчуття.

Статистика ВООЗ свідчить про зростання кількості злоякісних новоутворень шлунково-кишкової системи людей в усьому світі, тому після досягнення 45-річного віку рекомендовано регулярно проходити профілактичну ЕГДС, ціна якої в рази менша за витрати на лікування.

Як проходить обстеження

Стандартна процедура виконується лікарем ендоскопістом через рот із застосуванням спеціального обладнання. Ендоскоп являє собою гнучку порожнисту трубку, діаметром не більше 10 мм. На одному кінці він оснащений підсвічуванням і мініатюрною відеокамерою, другий кінець приєднаний до комп’ютера. У ньому є отвори, через які можна вводити інструменти для взяття біопсії та проведення інших маніпуляцій.

Дослідження проводять в окремому кабінеті. Пацієнт розташовується на кушетці в положенні лежачи на лівому боці, з підтягнутими до грудей колінами. Під голову підкладається валик. Якщо хворий носить окуляри, лінзи або знімні протези, то їх потрібно обов’язково зняти задля безпеки. Лікар зрошує корінь язика і задню частину горла місцевим анестетиком Лідокаїном. Завдяки цьому розслабляється мускулатура, що полегшує подальше введення зонда. Далі, хворому пропонують затиснути зубами капу, щоб уникнути прикушування приладу. Через ротову порожнину гастроскоп акуратно вводиться в порожнину шлунку і проводиться його ретельний огляд з усіх боків. Зображення передається на екран монітора, і фахівець вивчає стан слизової. Якщо візуалізація ускладнена, то через ендоскопічну трубку впорскують цівку води або подають повітря. Таким чином, омивається лінза ендоскопа і місце огляду.

Дихання під час процедури має бути рівним і глибоким. Ковтальні рухи здійснювати не варто, слина, що накопичилася, видаляється відсмоктувачем.

Після того, як обстеження завершено, ендоскоп акуратно видаляється. Лікар заносить усі отримані дані в протокол і віддає папери на руки пацієнту.

Основні відмінності гастроскопії ФГС, ФГДС і методу ЕГДС

Звичайна гастроскопія або ФГС (фіброгастроскопія) – це обстеження, під час якого обстежується тільки шлунок. У нього, через стравохід, вводиться зонд із відеокамерою. Він гнучкий, оснащений джерелом світла, тому лікар може оцінити стан слизової оболонки шлунка максимально докладно і точно. Після огляду зонд витягують тим самим шляхом, яким його вводили. Цей метод дає змогу виконати не тільки діагностику, а й деякі нескладні маніпуляції. Наприклад, зробити біопсію для проведення подальшого дослідження в лабораторії, видалити поліпи в шлунку, зупинити кровотечі судин.

Зробити ФГДС можна для вивчення не тільки стану шлунка, а й дванадцятипалої кишки. Це обстеження також виконується за допомогою зонда, але він вводиться далі – в кишечник. ФГДС шлунка і дванадцятипалої кишки дає змогу виявити проблеми в жовчовивідних шляхах, оцінити стан слизової оболонки обстежуваних органів. Призначають діагностику в разі підозр на гастродуоденіт, а також за наявності новоутворень у дуоденумі.

Під час ЕГДС (езофагогастродуоденоскопії) проводиться огляд слизової оболонки всіх верхніх відділів ШКТ. Лікар обстежує не тільки шлунок, дванадцятипалу кишку, а й стравохід.

На ФГС, ФГДС, ЕГДС ціни не відрізняються. Найбільш інформативним методом вважається езофагостодуоденоскопія, яка дає змогу провести точну діагностику стану органів шлунково-кишкового тракту.

Протипоказання та обмеження

Прямими факторами, що виключають проведення гастроскопії, є:

 • критичний стеноз, який не дає змоги ввести наконечник приладу;
 • опіки слизової хімічними речовинами;
 • пошкодження шляхів чужорідними тілами;
 • медіастиніт – гнійне або серозне запалення клітковини, що загрожує життю;
 • розшаровуюча аневризма аорти;
 • витончення стінок судин;
 • гостра фаза інфаркту міокарда або інсульту.

На ЕГДС накладаються обмеження, якщо пацієнт страждає:

 • яскраво вираженим викривленням хребта;
 • зобом значних габаритів;
 • важкою формою серцево-легеневої недостатності;
 • зафіксованими психічними відхиленнями;
 • гемофілією.

Результати гастроскопії

Перші висновки лікар-ендоскопіст робить ще в результаті візуального огляду під час маніпуляцій. За станом слизової оболонки він з упевненістю діагностує гастрит, виразкову хворобу, коліт, а за зміною її кольору та наявністю набряклості – наявність пухлинних захворювань. За цими пунктами фахівець видає пацієнтові письмовий висновок зі схематичним зображенням місця розташування виявлених дефектів.

За результатами обстеження даються рекомендації або направлення до фахівців для подальшого лікування. У разі забору матеріалу на гістологічне або цитологічне дослідження остаточний висновок видається після отримання лабораторних даних через 5-7 робочих днів.